DSC01825fot. Mgdalena Matlak

Witajcie. Tak, tak pomimo swojej już prawie 30 wciąż się dokształcam, gdyż wychodzę z założenia, że na to nigdy nie jest za późno. W takim wieku 🙂 człowiek ma inne podejście do nauki, niż gdy był w liceum, czy podstawówce. Przyznaje, że we wczesnych latach szkolnych, pomimo iż nie mogłam narzekać na swoje oceny, to uczyłam się z mniejszym przekonaniem, że kiedyś ta wiedza mi się do czegoś przyda niż w chwili obecnej. Teraz uczę się już wyłącznie dla samej siebie, a nie również w celu zdobycia wykształcenia, bo takowe wyższe już posiadam od 5 lat. Zmierzając do meritum sprawy, jeśli chodzi o mój sposób na naukę, to mam kilka określonych zasad, aby móc przyswoić materiał, który na mnie „czeka” przed zaliczeniem, czy też egzaminem. Chociaż nie będę ukrywać, że naprawdę musi mnie dana dziedzina zainteresować, żeby się zmusić do wspomnianej nauki. W przeważającej mierze ogarnia mnie leniuch książkowy.

DSC01829fot. Magdalena Matlak

Poniżej jednak przedstawiam kilka moich zasad, które stosuje podczas nauki, być może wykorzystacie coś z tego.

1. Przede wszystkim staram się uczyć systematycznie.

2. Preferuję uczyć się częściej mniejszymi partiami, niż rzadziej a później w dwa dni przyswoić całą książkę. W ten sposób materiał lepiej mi się utrwala. Chociaż przyznaję, że bardzo często wychodzę z założenia „mam jeszcze czas”.

3. Jestem wzrokowcem nie słuchowcem, więc najlepiej uczę się gdy czytam a nie słucham np. wykładów.

4. Kiedy czeka mnie zaliczenie, egzamin przed rozpoczęciem nauki sprawdzam ile czeka mnie materiału i dzielę go sobie na kolejne dni.

5. Nigdy nie staram się uczyć dłużej niż 3,5 h. Może się to komuś wydawać śmieszne ale po tym czasie przestaje przyswajać większe ilości wiedzy.

6. Najlepszym czasem do nauki dla mnie, jest pora przed południem. Wiem, że niewielu ma taką możliwość, ja akurat ją posiadam.

7. Moje notatki są zawsze czyste i przejrzyste a co ważniejsze hasła są zakreślone na kolorowo, aby mieć gotowy materiał do nauki a nie poświęcać potem czas na przepisywanie ich na czysto.

8. W czasie nauki zawsze robię sobie krótkie przerwy, czasami się przeciągają do trochę dłuższych :).

9. Ucząc się powtarzam materiał na głos. Jednak w moim otoczeniu znam niewiele osób, które tak robią.

10. I na koniec, gdy zaczynam się uczyć nowego materiału, powtarzam wcześniej, ten, którego uczyłam się dzień wcześniej, w celu utrwalenia.

To są moje sposoby (zasady) nauki. Wiem, że każdy ma swój sposób, gdyż wiele osób jest słuchowcami i wynosi wiele wiadomości z zajęć. Jednak ja muszę widzieć, aby przyswajać :). Mam nadzieję, że komuś z Was przydadzą się moje zasady i akurat okażą się dla Was sprawdzone.

Pozdrawiam i do kolejnego postu.

DSC01827fot. Magdalena Matlak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *